Zwana potocznie leczeniem kanałowym endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się terapią zakażeń miazgi i tkanek zębów. Ogromny postęp, jaki dokonał się w tej specjalności na przestrzeni ostatnich kilku lat pozwala dziś skutecznie leczyć zęby, które jeszcze nie tak dawno kwalifikowałyby się do usunięcia.
Endodoncja
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest potrzebne wtedy, gdy dochodzi do zakażenia miazgi i tkanek zębów, co objawia się silnym, przewlekłym bólem. Aby infekcja nie rozprzestrzeniała się, niezbędne jest usunięcie chorej miazgi, a co za tym idzie pozbycie się drobnoustrojów z systemu kanałowego. Leczenie polega na usunięciu zakażonych tkanek, oczyszczeniu kanałów zębowych, ich prawidłowym ukształtowaniu, a następnie szczelnym wypełnieniu biokompatybilnym materiałem.
Co należy wiedzieć o leczeniu kanałowym?
Podstawową metodą diagnostyczną w endodoncji, jaką stosujemy, jest profesjonalna radiowizjografia. Cyfrowe zdjęcia rentgenowskie pozwalają na zmniejszenie dawki i skrócenie czasu ekspozycji pacjenta na promieniowanie.
Bardzo ważne w leczeniu endodontycznym jest zachowanie szczególnej dokładności i sterylności. System kanałów korzeniowych leczymy specjalnymi narzędziami ze stopów niklowo-tytanowych. Pozwalają one na dokładne oczyszczenie oraz wypełnienie nawet bardzo krętych i wąskich kanałów. W szczególnie trudnych przypadkach, kiedy mamy do czynienia z kanałami zobliterowanymi (zarośniętymi) lub ze złamanymi narzędziami w kanałach, stosujemy ultradźwiękowe narzędzia endodontyczne.
Przed wypełnieniem kanałów ważna jest ocena ich długości. W tym celu stosujemy elektroniczne lokalizatory wierzchołka (endometry). Urządzenia te pozwalają na precyzyjne określenie położenia wierzchołka, a dzięki temu na określenie właściwej długości kanału oraz prawidłowe wypełnienie go.
Ogromne znaczenie dla powodzenia leczenia endodontycznego ma rodzaj materiału i technika wypełniania kanałów. Najczęściej stosowanym przez nas wypełniaczem jest gutaperka z pastami uszczelniającymi, która po podgrzaniu staje się płynna i równomiernie rozkłada się w całym kanale, również w kanałach bocznych.