Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Nazwa dziedziny wywodzi się od dwóch słów greckich orthos – prosty i odus – ząb. Można więc powiedzieć, że ortodoncja polega na „prostowaniu zębów”. Nie jest to jednak jedyne zadanie ortodonty. Troszczy się on wprawdzie o estetyczny wygląd, ale przede wszystkim o prawidłowy rozwój narządu żucia. Nieprawidłowo ustawione zęby nie tylko wyglądają niekorzystnie, ale również negatywnie wpływają na stan zdrowia. Są bardziej narażone na choroby przyzębia, próchnicę oraz utrudniają utrzymanie ich należytej higieny. Mogą być ponadto przyczyną bólów głowy, szyi czy pleców. Nieprawidłowy zgryz często bywa też przyczyną wad wymowy. Ważne zatem, aby od najmłodszych lat kontrolować rozwój zgryzu, a jeśli już wystąpiła wada, skutecznie ją korygować.
Ortodoncja
W jakim wieku rozpocząć leczenie ortodontyczne?
Przekonanie o tym, że leczenie ortodontyczne nie jest możliwe powyżej pewnego wieku to mit, który wciąż jeszcze pokutuje wśród Polaków. Tymczasem jest wprost przeciwnie. W każdym wieku, również dojrzałym można i warto poddać się procesowi prostowania zębów. Zyska na tym nie tylko nasza uroda i samopoczucie, ale również zdrowie.
Jakie korzyści przynosi leczenie ortodontyczne?
Dzięki leczeniu ortodontycznemu można skutecznie korygować wady zgryzu. To z kolei poprawia harmonię rysów twarzy, zwiększa prawdopodobieństwo zachowania zdrowych i ładnych zębów przez resztę życia oraz pozwala zapobiegać wadom wymowy. Leczenie aparatami ortodontycznymi często służy także przygotowaniu pacjenta do innych, poważniejszych terapii: leczenia protetycznego, chirurgicznego lub periodontologicznego.
Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne prowadzi się za pomocą specjalnie przygotowanych aparatów stałych lub ruchomych, przy czym zdecydowanie lepsze efekty przynosi zastosowanie aparatów stałych. Metoda ta daje szczególnie dobre efekty w likwidowaniu nieestetycznych stłoczeń i obrotów siekaczy czy sprowadzaniu do łuku nieprawidłowo położonych zębów. Leczenie aparatem stałym może być stosowane zarówno u młodzieży jak i u dorosłych.
Aparat stały składa się z kompletu specjalnych zamków i pierścieni, które przytwierdza się do zębów za pomocą cementów ortodontycznych. Przez cały okres leczenia pozostają one na zębach, co wymaga szczególnej higieny i dbałości ze strony pacjenta. Aparat taki jest aktywowany przez lekarza podczas systematycznych wizyt, które odbywają się co 4-6 tygodni. Po zakończonym leczeniu usuwa się aparat i cement bez uszkadzania szkliwa. W zależności od rodzaju wymaganych przesunięć zębów leczenie trwa od kilku miesięcy do dwóch lat.
Higiena i dieta w czasie leczenia ortodontycznego
Leczenie ortodontyczne wymaga bardzo starannej higieny jamy ustnej. Lekarz prowadzący wyjaśni Państwu jak właściwie szczotkować zęby i czyścić przestrzenie międzyzębowe oraz te wokół aparatu. Duże znaczenie w utrzymaniu należytej higieny ma tu odpowiednia dieta. Zalecana jest miękka żywność z wykluczeniem twardych (nie rozdrobnionych) owoców, orzechów czy warzyw. Na czas leczenia lepiej też wyeliminować ze swojego jadłospisu wszelkie kleiste i ciągnące się produkty, np. krówki czy batony z karmelem oraz gumę do żucia.